Sekretariat czynny:  poniedziałek - piątek: 7.30-15.30;   tel. +48-41-247-20-42

  godlo

  Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3
  w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5
  im. Stefana Żeromskiego

  Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjno - Kompensacyjnej

   

  Luty

  14 lutego niemal cały świat obchodzi Walentynki czyli Święto Zakochanych, którzy wysyłają obiektom swoich westchnień kartki walentynkowe. Zwyczaj obchodzenia Walentynek już na dobre zagościł w naszej szkole.

  Klasa 1c postanowiła spędzić je nietuzinkowo. Sympatyzujące ze sobą pary postanowiły zawrzeć Szkolny Związek Małżeński. Były więc stosowne oświadczenia, wymiana " obrączek", podpisy świadków, życzenia i toast wzniesiony sokiem. W dekoracji i strojach dominował kolor czerwony- kolor miłości. A świetnej zabawie towarzyszyło wiele uśmiechu. Przecież nie od dziś wiadomo, że śmiech to zdrowie. Uśmiechajmy się więc do siebie i okazujmy naszą sympatię nie tylko przy okazji Walentynek!

  "Policjant to naprawdę nasz przyjaciel bliski, przyjaciel który myśli życzliwie o wszystkich"

  19 lutego 2020 roku uczniowie klasy 1c spotkali się z policjantem p. Adamem Kałużą, a prywatnie tatą jednego z uczniów.

  Spotkanie zbiegło się w czasie realizowania tematów o zasadach postępowania dzieci podczas nieobecności rodziców w domu, zgubienia się w tłumie, zaczepiania przez nieznajomych dorosłych.Pan policjant rozmawiał z dziećmi na temat niebezpieczeństw, jakie czyhać mogą na dziecko w drodze do i ze szkoły.Uświadamiał, do kogo należy zwrócić się o pomoc. Poruszony został również temat nietykalności cudzej własności oraz konsekwencji łamania prawa.

  Wiele emocji wzbudziło wyposażenie Funkcjonariusza Policji - odznaka, kajdanki, kamizelka kuloodporna. Padało wiele trudnych pytań , na które nasz gość odpowiadał z iście pedagogicznym darem.

  Z pewnością spotkanie z panem policjantem przyczyni się do wzrostu świadomości dzieci na temat niebezpiecznych i ryzykownych zachowań, a postać policjanta kojarzyć się będzie z osobą godną zaufania.

  Uczniowie klasy 2c z wych. p. K. Nowak uczestniczyli w lekcji chemii przeprowadzonej przez p. Ewelinę Baran- Żelaszczyk nauczycielkę naszej szkoły. Dzieci zobaczyły jak powstaje deszczyk, jak zmienia kolor woda, jak można zrobić tęczę z kolorowych cukierków i wody, jak łączy się woda z mąką, jak powstaje pasta dla słonia oczywiście na niby. Nie obyło się też bez wybuchów. Uczniowie poznali stany skupienia wody. Na koniec otrzymali karty pracy, które musieli samodzielnie wykonać. Doświadczenia przeprowadzone przez panią Ewelinę w sali chemicznej dały dzieciom dużo radości. Dziękujemy za kolejną lekcję tak wspaniale przygotowaną i poprowadzoną.

  Pod tajemniczą nazwą zaburzeń SI kryją się dysfunkcje tzw. integracji sensorycznej. Upośledzeniu ulega prawidłowy odbiór bodźców pochodzących z narządów zmysłów i powiązane z tym niewłaściwe ich przetwarzanie. Co ważne, zaburzenia integracji sensorycznej zwykle nie są skorelowane z uszkodzeniem struktur odpowiedzialnych za odbiór wrażeń zmysłowych. Dysfunkcje tego typu są najczęściej zauważane u dzieci wskazujących nadpobudliwość psychoruchową, cierpiących na autyzm, zespół Aspergera i mających specyficzne trudności w nauce typu: dysleksja, dysgrafia itp.

  I właśnie do tego szerokiego grona uczniów przede wszystkim skierowana jest terapia SI.

  Gabinet w naszej szkole wyposażony jest w pomoce i sprzęt do integracji sensorycznej, który możemy podzielić na kilka grup: podwiesia i sprzęt podwieszany, sprzęt naziemny, zestawy do SI, zabawki o zróżnicowanej fakturze i kolorach umożliwiające stymulacje rozwoju percepcji każdego ze zmysłów. Wszystkie pomoce i sprzęt znajdujące się w gabinecie SI mają niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa.

  W ramach współpracy z nauczycielami klas starszych uczniowie klasy 2c wraz z wychowawczynią p. K. Nowak uczestniczyli w lekcji biologii. Zajęcia w sali biologicznej przeprowadziła pani Wioletta Szymańska nauczycielka biologii w naszej szkole. Dzieci zobaczyły szkielet człowieka patrząc i dotykając prawdziwego , naturalnej wielkości modelu. Dowiedziały się jakie i ile kości ma dorosły człowiek, a ile dziecko. Następnie poznały budowę ciała człowieka, narządy wewnętrzne na dużych modelach. Każdy mógł wyjąć, dotknąć, a następnie samodzielnie złożyć model. Niektórzy byli zdziwieni, że ciało człowieka może pomieścić tyle narządów w środku, a najbardziej zdziwiło ich to, że mamy 6 m jelita cienkiego. jak to może się w nas pomieścić? - pytali.Dzieci otrzymały na koniec zajęć karty pracy do samodzielnego wykonania podsumowujące to czego się dowiedzieli.Lekcja poprowadzona przez panią Wiolę była przeprowadzona z ogromną pasją i zaangażowaniem. Była bardzo ciekawa, dostarczyła dzieciom ogromnych wrażeń. Niektórzy już dziś chcą uczestniczyć w lekcji biologii-oczywiście z panią Wiolą. Serdecznie dziękujemy.

  W ramach projektu Uniwersytetu Dzieci w klasie -Mali detektywi uczniowie klasy 2c pod kierunkiem p. Katarzyny Nowak brali udział w ciekawej lekcji pt. Ile jest kolorów? Dzieci poznały szeroką gamę barw, ich nazwy znane i mniej znane. Następnie oglądali dzieła malarzy. Na podstawie wybranej przez siebie pocztówki z krajobrazem musieli odtworzyć kolorystykę obrazu, malując na kartce bloku A3 farbami plakatowymi. Wiele prac przypominało oryginał. Wśród uczniów klasy są być może przyszli artyści. Prace można zobaczyć w galerii plastycznej na holu.

   
  © 2017 Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Aktualności

  Ta strona używa plików Cookies. Czytaj więcej...