Sekretariat czynny:  poniedziałek - piątek: 7.30-15.30;   tel. +48-41-247-20-42

  godlo

  Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3
  w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5
  im. Stefana Żeromskiego

  Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjno - Kompensacyjnej

  Maj

  Maj jest miesiącem iście rodzinnym. Mamy długi weekend majowy, który spędzamy z najbliższymi, Dzień Matki, potem zaraz w czerwcu Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Dlatego też majowe obchody Dnia Dobrego Słowa przygotowaliśmy w klimacie rodzinnym.
  Dziś mali jak i duzi mogli zabrać tradycyjne kupony z dobrym słowem. Na lekcjach języka polskiego czytaliśmy fragmenty „Pana Tadeusza” mówiące o grzeczności i staropolskich obyczajach, a Koło Polonistyczne „Kajet” we współpracy z Samorządem Uczniowskim przygotowało gazetkę.
  Doskonale w obchody te wpisał się też nasz sobotni Festiwal Talentów. Uczniowie naszej szkoły do wspólnej zabawy zaprosili swoich najbliższych, aby spędzić z nimi czas w miłej atmosferze i pochwalić się rodzinnymi talentami. Nie zabrakło w gronie tym sportowców, doskonałych wokalistów oraz muzyków.
  Przez te działania chcieliśmy zwrócić naszym uczniom uwagę na to, że dobrymi, pozytywnymi słowami należy otaczać się wszędzie, a „grzeczne” słówka są nam bardzo potrzebne, szczególnie w kontaktach z najbliższymi.

  10 maja 2019 r o godz. 10.00 uczniowie klas drugich i trzecich przystąpili do Szkolnego Konkursu Ortograficznego pn. ,,Wędrówki ortograficzne”. Teksty dyktand zawierały słownictwo z tematyki ,,Moja Ojczyzna Polska”. Uczniowie walczyli o tytuł mistrza i wicemistrz ortografii. Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy udziału w konkursie, ponieważ teksty przygotowane przez panią dyr. Martę Dobrowolską – Wesołowską i panią wicedyrektor Annę Barańską zawierały dużo trudności ortograficznych. Szczególne słowa uznania kierujemy do mistrzów i wicemistrzów ortografii.

  • Mistrz ortografii – Anna Michalczyk, kl. II a, ucz. p. Joanny Zagozdon
  • Mistrz ortografii – Szymon Kwiatkowski, kl. II b, ucz. p. Renaty Bartnik
  • Mistrz ortografii – Franciszek Zięba, kl. II b, ucz. p. Renaty Bartnik
  • Mistrz ortografii – Amelia Krzeczkowska, kl. II c, ucz. p. Pauliny Jankowskiej
  • Mistrz ortografii – Hubert Oroń, kl. II d, ucz. p. Anny Wesołowskiej
  • Mistrz ortografii – Maja Waliszewska, kl. III a, ucz. p. Bożeny Nizielskiej
  • Mistrz ortografii – Iga Starba, kl. III b, ucz. p. Wandy Ostatek
  • Mistrz ortografii – Emilia Stachowicz, kl. III b, ucz. p. Wandy Ostatek
  • Mistrz ortografii – Krzysztof Lenart, kl. III b, ucz. p. Wandy Ostatek
  • Wicemistrz ortografii – Wiktoria Barańska, kl. II a, ucz. p. Joanny Zagozdon
  • Wicemistrz ortografii – Wiktorii Sierpień, kl. II a, ucz. p. Joanny Zagozdon
  • Wicemistrz ortografii – Kornel Ceglarski, kl. II b, ucz. p. Renaty Bartnik
  • Wicemistrz ortografii – Franciszek Dwojak, kl. II b, ucz. p. Renaty Bartnik
  • Wicemistrz ortografii – Olaf Rogowski, kl. II b, ucz. p. Renaty Bartnik
  • Wicemistrz ortografii – Hanna Spurek, kl. II b, ucz. p. Renaty Bartnik
  • Wicemistrz ortografii – Nadia Sala, kl. II c, ucz. p. Pauliny Jankowskiej
  • Wicemistrz ortografii – Maciej Starachowski, kl. II c, ucz. p. Pauliny Jankowskiej
  • Wicemistrz ortografii – Amelia Balmas, kl. II d, ucz. p. Anny Wesołowskiej
  • Wicemistrz ortografii – Paweł Michalski, kl. III a, ucz. p. Bożeny Nizielskiej
  • Wicemistrz ortografii – Kamil Krawczyk, kl. III b, ucz. p. Wandy Ostatek
  • Wicemistrz ortografii – Marcel Langer, kl. III b, ucz. p. Wandy Ostatek

  26 maja br. w Kielcach odbyły się wojewódzkie zawody LDK w lekkiej atletyce, gdzie nasi uczniowie zaprezentowali się znakomicie zdobywając 14 medali W zawodach startowało ponad 200 uczestników.

  • I miejsce - Mateusz Kowalski, kl. V a, w rzucie piłeczką palantową, ucz. p. Janusza Ozdoby
  • I miejsce – Daniel Chamera, kl. VIII d, w pchnięciu kulą, ucz. p. Janusza Ozdoby
  • II miejsce - Paweł Wróbel, kl. VIII a, w skoku wzwyż, ucz. p. Janusza Ozdoby
  • II miejsce - Paweł Wróbel, kl. VIII a, w skoku w dal, ucz. p. Janusza Ozdoby
  • II miejsce - Alicja Mołodowiec, kl. IV d, w trójboju, ucz. p. Janusza Ozdoby
  • II miejsce - Nikola Romanowska, kl. VII b, w skoku w wzwyż, ucz. p. Janusza Ozdoby
  • II miejsce - Dominik Wnuk, kl. V e, w trójboju, ucz. p. Janusza Ozdoby
  • II miejsce - Bartosz Kowalski, z kl. V a, w biegu na 60 m, ucz. p. Janusza Ozdoby
  • II miejsce - Mateusz Jesionek, kl. V c, w biegu na 300 m, ucz. p. Janusza Ozdoby
  • II miejsce - Patrycja Mucha, kl. VII a, w biegu na 80 m p/pł, ucz. p. Janusza Ozdoby
  • III miejsce - Bartosz Kowalski, z kl. V a, w skoku w dal, ucz. p. Janusza Ozdoby
  • III miejsce - Patrycja Mucha, kl. VII a, w biegu na 200 m p/pł, ucz. p. Janusza Ozdoby
  • III miejsca - Izabella Łepecka, kl. VIII c, w pchnięciu kulą, ucz. p. Janusza Ozdoby
  • III miejsca - Izabella Łepecka, kl. VIII c, w rzucie oszczepem, ucz. p. Janusza Ozdoby

  Pięciu naszych uczniów wystąpi w Warszawie 6-7 czerwca w finale krajowym NESTLE CUP.
  Wielkie gratulacje !!!

  Nasza szkoła od października 2018 roku brała udział w projekcie ,,Szkoła z Klasą 2.0''. Odnieśliśmy sukces, ponieważ zostaliśmy zaproszeni do warszawskiego Centrum Kreatywności Targowa na ewaluację tegorocznej edycji programu.

  Udałyśmy się tam na dwa dni (27 i 28 maja) z Panią dyrektor Martą Dobrowolską-Wesołowską i koordynatorem programu - Panią Danutą Wiśniewską.

  Pierwszego dnia IX Ogólnopolskiego Festiwalu „Szkoły z Klasą” zaprezentowałyśmy naszą szkołę oraz wzięłyśmy udział w ciekawych warsztatach. Na początku wszystkie przybyłe zespoły musiały przygotować kolorowe plakaty. Na zewnętrznych ścianach umieściłyśmy zdjęcia, rysunki, opisy lub inne informacje i spostrzeżenia. Dotyczyły one całorocznej działalności szkoły oraz zaangażowania w projekt. Po powitaniu przez organizatorów, każda grupa dostała plansze i musiała zdobyć 10 naklejek. Uczestnicy zdobywali je na poszczególnych stanowiskach szkół, wykonując proste zadania zlecone przez przedstawicieli danego zespołu.

  Znalazłyśmy się w pierwszej grupie osób prezentujących zmiany, które się dokonały w odpowiedzi na zdiagnozowane potrzeby w naszej szkole. Podołałyśmy temu zadaniu wzorcowo, zawierając przy tym nowe znajomości z rówieśnikami z całej Polski. W prosty, zrozumiały, aczkolwiek interesujący sposób, przedstawiłyśmy całą historię zmian w naszej ostrowieckiej PSP 5. Wielokrotnie wspominałyśmy o działaniach mających na celu integrację uczniów, nauczycieli, rodziców, także naszych sąsiadów. Kiedy nadszedł czas na prezentację kolejnych zespołów, niektórzy zostali przy nas, słuchali i układali w pośpiechu układankę, która była naszym zadaniem do wykonania. Byli pozytywnie zaskoczeni prezentowanymi zmianami. Udało nam się zainteresować sobą nie tylko nauczycieli lecz i organizatorów festiwalu. Wielu uczniów pochodziło do nas z ciekawością, a odchodziło z szerokim uśmiechem, gratulując nam osiągnięć i życząc dalszych sukcesów w ulepszaniu naszej szkoły.

  Po krótkiej przerwie udałyśmy się na warsztaty. Pierwszym zadaniem dla uczniów było wytypowanie słowa lub wyrażenia, które kojarzy się ze zwrotem: ,,Weź szkołę w swoje ręce", będące jednocześnie mottem festiwalu. Wspólnie uznałyśmy, że w tym wypadku najbardziej pasującym hasłem będzie „Odkryj swój talent". Zdecydowałyśmy tak, gdyż w naszej szkole jest bardzo dużo uzdolnionych uczniów, którzy dzięki projektowi mogli pokazać się szerszej publiczności. Po tej części warsztatów zostaliśmy podzieleni na grupy. Mieliśmy odpowiedzieć, co zmieniłybyśmy w swojej szkole i czy uważamy, że zmiany wprowadzone z powodu programu, zagoszczą u nas na stałe. Podczas trwania tego zadania, oprócz udzielenia odpowiedzi, udało nam nawiązać przyjacielską relację z uczniami z Koszalina (w dalszym ciągu utrzymujemy z nimi kontakt internetowy). Po zakończonym zadaniu nauczyciele dyskutowali ze swoimi podopiecznymi na temat relacji w szkole, nauczycieli, rodziców, zaangażowania w różne sprawy, w tym w zajęcia pozalekcyjne.

  Pod koniec pierwszego dnia organizatorzy podsumowali treść i znaczenie przeprowadzonych ćwiczeń, ale też zadali wszystkim uczniom „pracę domową”, gdyż następnego dnia miałyśmy się spotkać z ekspertami do spraw Unii Europejskiej. Wczesnym

  Rankiem 28 maja zaczęłyśmy przygotowywać się do kolejnego dnia festiwalu. Byłyśmy ciekawe treści rozmów na temat UE. Jedno jest pewnie - nikt nie czuł się zawiedziony! W spotkaniu wzięli udział Bartłomiej Balcerzyk, szef działu informacji i komunikacji społecznej z Przedstawicielstwa KE w Polsce oraz Alicja Pacewicz, przewodnicząca Rady Fundacji „Szkoła z Klasą”. Na początku zajęć obalano mity dotyczące dekretów wydawanych przez główny zarząd Unii. Miałyśmy również okazję przećwiczenia znajomości krajów leżących na naszym kontynencie oraz tych, które należą do państw członkowskich. W trakcie trwania wykładu mogłyśmy zadawać różnorodne pytania, np. dotyczące Unii, waluty czy wyborów parlamentarnych. Po parogodzinnej dyskusji, spragnione większej ilości informacji, udałyśmy się na dodatkową rozmowę z ekspertem. Na zakończenie, po uzupełnieniu tekstu „Ody do radości” – co było jednym z zadań, wspólnie odśpiewaliśmy hymn Unii Europejskiej.

  Po przerwie organizatorzy zaproponowali oddzielne warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Nasza grupa trafiła na zajęcia o fake newsach. Nauczyłyśmy się tam lepiej odróżniać mechanizmy tworzenia nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych w sieci. Następnie miałyśmy również możliwość wymyślenia zdarzenia popartego przekonującym zdjęciem i tekstem. Przy tym zadaniu musiałyśmy wykazać się sprytem, by inne osoby nie odgadły, iż dana sytuacja nie miała miejsca. Praca w niewielkich grupach dała możliwość sprawnej, kreatywnej pracy, a także integracji z rówieśnikami. W trakcie zgadywania czy dana sprawa jest autentyczna, śmiechom nie było końca. Natomiast nasi nauczyciele brali udział w warsztatach o bezpieczeństwie w Internecie „Asy Internetu – jak poprowadzić wyjątkowe lekcje o cyberbezpieczeństwie” i spotkaniu pomagającym zrozumieć dzisiejszą młodzież „Popkultura w języku młodzieży a edukacja”.

  Następnie odbyły się zajęcia nietypowej matematyki. W czasie warsztatów miałyśmy zaprojektować wnętrze, utrzymując przy tym rozmiary sali i przenieść własny projekt na kartkę z odpowiednią skalą. Wszyscy zostali podzieleni na małe zespoły, które jeszcze nie pracowały ze sobą. Byłyśmy podekscytowane zadaniem, więc dużym zaskoczeniem była informacja, iż właśnie zrealizowałyśmy projekt matematyczny o nazwie „Wartość dodana”.

  Ostatni dzień warszawskiego festiwalu zakończył się oficjalną ewaluacją programu. Odebrałyśmy drobne upominki oraz pomoce dla szkoły. Zrobiłyśmy parę grupowych zdjęć i nim się obejrzałyśmy, nadszedł czas rozstania. Te dwa dni były niezwykłe – ciekawe spotkania, nowe znajomości, debaty, inspirujące warsztaty… Cieszymy się, że jesteśmy uczennicami PSP 5, szkoły, która inspiruje, nagradza, szanuje potrzeby innych. ;)

  szkola mistrzow programowaniaCele konkursu:

  • rozwijanie logicznego myślenia
  • zachęcanie do nauki programowania
  • propagowanie nauki przez internetowej
  • zaprezentowanie możliwości edukacyjnych komputera

  Do konkursu przystąpiło dwóch  zakwalifikowanych uczniów.  Konkurs  odbył się 27 – 28 maja 2019 . Uczniowie zalogowali się na swoje konkursowe konta, uruchomili procedurę konkursu i rozwiązywali zadania. Najlepszy wynik otrzymał Paweł Wróbel klasa 8a (15 na 15 pkt) I miejsce, Adam Michalczyk klasa 7a (7 na 15 pkt) IX miejsce.

  Przygotowanie uczniów do konkursu  - Dariusz Mruk

   
  © 2017 Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Aktualności

  Ta strona używa plików Cookies. Czytaj więcej...