Sekretariat czynny:  poniedziałek - piątek: 7.30-15.30;   tel. +48-41-247-20-42

  godlo

  Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3
  w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5
  im. Stefana Żeromskiego

  Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjno - Kompensacyjnej

  Wspólna wycieczka zaprzyjaźnionych klas: III a i III c

  18 października o godz. 8.30 wraz z naszymi wychowawczyniami: p. Jolantą Luzak i p. Dorotą Karwat oraz opiekunami /rodzicami/ wyruszyliśmy na wycieczkę do Krzemionek Opatowskich. Wszyscy byliśmy w doskonałych nastrojach, bo pogoda była wymarzona – bezchmurne niebo i cudowne słońce. Po 20 minutach podróży już byliśmy na miejscu.

  Mimo porannej rosy, z wielką przyjemnością odbyliśmy spacer krętą ścieżką przez jesienny las. Po spotkaniu z przewodnikiem, rozpoczęliśmy zwiedzanie Rezerwatu Archeologicznego. Razem przeszliśmy dwie podziemne trasy turystyczne, poznaliśmy warunki pracy górników w neolicie przy wydobywaniu krzemienia pasiastego. Dowiedzieliśmy się, że Krzemionki są największymi w Europie kopalniami górniczymi pochodzącymi z neolitu. Tu znajdują się podziemne chodniki, szyby wydobywcze i wentylacyjne sprzed 5 tysięcy lat. Wydobywany tu szary krzemień pasiasty jest skałą, z której wyrabiano na miejscu siekierki, i to na skalę przemysłową. Po podziemnej wędrówce poszliśmy do wioski neolitycznej sprzed 4 tysięcy lat, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach praktycznych powadzonych przez pracowników rezerwatu. Z zapałem uczyliśmy się lepić naczynie z gliny, mielić ziarno na mąkę i strzelać z łuku. Po tak dużej dawce wiadomości z historii i prehistorii przyszedł czas na prawdziwy relaks: ognisko i pieczenie kiełbasek. Nie zapomnieliśmy również o pamiątkach.

  Wspólnie spędzony czas był bardzo pouczający. Wiele się dowiedzieliśmy i nauczyliśmy. Mieliśmy także okazję, aby jeszcze lepiej się poznać, podzielić spostrzeżeniami i wrażeniami.

  Projekty edukacyjne

   
  © 2017 Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Menu boczne

  Ta strona używa plików Cookies. Czytaj więcej...